• Το 1997 οι τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις, νικήτρια και στις δύο η Κύπρος
  • Η Κύπρος δέχεται γκολ στα 10 από τα 11 πιο πρόσφατα επίσημά της
  • Πέντε 2-3 γκολ στα τελευταία 7 εντός έδρας επίσημα ματς  το Λουξεμβούργο

Λουξεμβούργο

Πολύ καλή η εικόνα του Λουξεμβούργου στις πρώτες 2 αγωνιστικές παρόλο που έχει μόνο 3 βαθμούς. Νίκη στην πρεμιέρα επί των Αζέρων εκτός έδρας με 1-2, ήττα με 0-1 στη συνέχεια από το Μαυροβούνιο εντός έδρας, σε ματς που είχε τις περισσότερες φάσεις. Δεν σκόραρε όμως, έμεινε και με 10 παίχτες στο 84’ και με πέναλτι στις καθυστερήσεις ήρθε το γκολ της ήττας. Την Τετάρτη σε φιλικό υποδέχτηκε το Λιχτενστάιν για να γνωρίσει ανέλπιστα την ήττα με 1-2. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 72’ έχοντας ευκαιρία στο τέλος και να ισοφαρίσουν. Με αλλαγές πάντως στο βασικό σχήμα, δίχως προβλήματα σήμερα.

Κύπρος

Η Κύπρος πραγματοποιεί κάκιστο ξεκίνημα στο Nations League με ισάριθμες ήττες εντός από Μαυροβούνιο (0-2) και Αζερμπαϊτζάν (0-1). Δεν είναι μόνο η τελευταία θέση που προβληματίζει αλλά και το γεγονός πως οι ήττες αυτές συνδυάστηκαν με κακές εμφανίσεις. Την Τετάρτη έδωσε δυνατό φιλικό με τη Τσεχία εντός για να ηττηθεί με 1-2, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο κιόλας μέρος. Ξεκουράστηκαν αρκετοί βασικοί ενώ αγωνίστηκαν πολλοί νεαροί παίχτες. Από λάθη και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων, με τους Κύπριους να ισοφαρίζουν προσωρινά στο 32’. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, αν οι Τσέχοι ήταν πιο εύστοχοι, οι οποίοι είχαν και δοκάρι. Πάντως η ριζική ανανέωση που επιχειρεί ο Βέλγος κόουτς έχει στοιχίσει φέρνοντας και μουρμούρα. Ο Μ.Ο ηλικίας κάτω των 23 ετών.

Εκτίμηση:

Ομάδες που δεν πείθουν καθόλου, με την Κύπρο να διαθέτει ανώτερο σύνολο αλλά να βρίσκεται και αυτή σε περίοδο αλλαγών. Ευάλωτες αμυντικά, κρατάμε το δελεαστικό 1Χ&Ο1.5 στο 2.00 (Stoiximan).