• Η Κύπρος έχει 5 σερί εντός έδρας ματς χωρίς νίκη
  • Δεν έχουν ξανά συναντηθεί σε επίσημο ματς οι δύο ομάδες
  • Δέκα σερί επίσημα ματς δίχως νίκη οι Αζέροι

Κύπρος:

Η Κύπρος στην πρεμιέρα απέτυχε να εντυπωσιάσει και κόντρα στο Μαυροβούνιο γνώρισε εντός έδρας ήττα με 0-2. Ελάχιστα πράγματα επιθετικά από τους γηπεδούχους, που απειλήθηκαν περισσότερο στο β’ ημίχρονο. Η είσοδος του Γιόβετιτς άλλαξε τις ισορροπίες με τον 30χρονο επιθετικό να βρίσκει δύο φορές  δίχτυα (60’ και 73’) και να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Με το «αριστερό» και το ντεμπούτο του κόουτς Βάλεμ, που έδειξε ξεκάθαρη διάθεση για ανανέωση του ρόστερ. Για σήμερα υπολογίζεται και ο αμυντικός Σιέλης που εξέτισε την ποινή του.

Αζερμπαϊτζάν:

Κακή εμφάνιση από το Αζερμπαϊτζάν στο εντός με το Λουξεμβούργο με το τελικό 1-2 να κρίνεται στο γεγονός πως οι γηπεδούχοι από το 26’ έπαιζαν με παίχτη λιγότερο. Και μπορεί να προηγήθηκαν στο 43’, αλλά στην επανάληψη δέχτηκαν πίεση και ορισμένες φάσεις, με την ισοφάριση αρχικά να έρχεται στο 48’ και την ανατροπή με πέναλτι στο 72’. Αρνητικό ντεμπούτο και εδώ για τον κόουτς Ντε Μπιάζι, που έδειξε και αυτός με τις κλήσεις και τις επιλογές του πως θα ψάξει την ανανέωση του ρόστερ. Εκτός για σήμερα ο τιμωρημένος φορ Εμρέλι.

Πρόταση:

Ομάδες που ξεκίνησαν με ήττα, με νέους προπονητές αμφότερες και σε περίοδο αλλαγών και ανανέωσης του ρόστερ. Δύσκολα να γίνει κάποια ασφαλής εκτίμηση, αλλά όπως και να έχει το 1Χ&Ο1.5 στην παρούσα φάση μοιάζει αρκετά πιθανό.